Neurální manipulace

Terapeutická hodnota Neurální manipulace

Neurální manipulace (NM) byla vyvinuta v klinické praxi francouzským osteopatem a fyzioterapeutem Jeanem-Pierrem Barralem. Francouzský osteopat Alain Croibier dále spolupracoval s Barralem a rozvíjel techniku NM. Kurzy Neurální manipulace jsou založeny na výuce klinických technik, osobně vyvinutých Barralem v kombinaci s Croibierovými vědeckými poznatky.

Neurální manipulace zkoumá mechanické vztahy mezi lebkou/páteří tj. pevným rámem a durou a neurálními elementy. Zahrnuje vyšetření a terapeutické přístupy pro řešení omezení (restrikcí) durálních a neurálních komponent, které nejsou běžně oslovovány k řešení muskuloskeletálních symptomů. Neurální manipulace identifikuje a uvolňuje místní nervová omezení, zatímco současně zkoumá vliv těchto místních fixací na zbytek těla, a zhodnocením tohoto vztahu, řeší komplexnější (globální) dysfunkční vzory.

Nerv funguje správně pouze tehdy, když je schopen volně se pohybovat v okolních strukturách. Neurální manipulace facilituje vodivost nervu a intraneurální krevní zásobení pro místní a systémové odezvy (reakce). Pochopením detailní anatomie neurální manipulace, můžeme jasně vidět potenciál pro změnu patologického stavu v přítomnosti omezené vodivosti či pohyblivosti nervů.

Manuální terapie, aplikovaná na terapii periferních i hlavových nervů, následuje standardní zásady mobility a funkce nervu. Pro optimální funkci nervů musí mít nerv možnost volně se pohybovat v rámci svého okolí.

Tento volný pohyb je nezbytný pro:
• Nervové vedení
• Elektromagnetické vedení
• Intraneurální prokrvení
• Intraneurální nervové zásobení
• Lokální a systémová reakce – odezvy

Neurální fixace
Když je nerv fixován, obvykle ztrácí svou schopnost klouzat a/nebo se protahovat v rámci své délky. Intra nebo perineurální tlak se výrazně zvyšuje a současně dochází ke změnám konzistence. Nervová cesta (průběh nervu) vykazuje funkční interference (krevního zásobení nebo elektrické a/nebo elektromagnetické vodivosti).

Při fixaci mohou menší nervové části ztvrdnout. Jsou vnímány jako tzv. uzlíky a jsou velmi citlivé nebo dokonce bolestivé na dotek. Tyto „uzlíky“ jsou projevem intraneurální interference, přetížení fyziologických tlakových bodů nebo místní fibrózy. Uzlíky mohou být velmi rychle uvolněny, někdy v rámci i jednoho terapeutického sezení.

Palpace kožních větví periferních nervů může být užitečná pro vyhodnocení, jakož i pro terapeutické klinické úvahy. Při hodnocení kožních větví, tj. v případě, že jsou citlivé na tlak nebo bolestivé, zjistíme fixaci hlubších nervových větví.

Neurální manipulace a její vliv na orgány
Viscerální manipulační techniky mohou mít vliv na pohybový aparát a naopak. Je důležité zmínit, že uvolnění citlivých nervových uzlíků může mít příznivý vliv na fungování odpovídajících viscerálních orgánů. Nervová manipulace je zapojena do všech tělesných funkcí a bez správné nervové kontroly nemůže být viscerální aktivita zachována či udržena. Stimulace nervů je centrálně zpracovávána a zpětně odesílána do těla jako tzv. zpětná vazba. Tato posloupnost fyziologických reakcí či odpovědí se děje v případě nulového rušení nervu (fixace). Správné vyhodnocení či vyšetření je nezbytné pro dobré léčebné výsledky. Léčba normálního či zdravého nervového úseku (bez fixace) nemá žádný vedlejší účinek, avšak u lokálního nervu může vyprovokovat podráždění.

Obecně platí názor, že trauma vnímáme jako vážné zranění, které způsobuje poškození tkáně. Tato definice zahrnuje různé vlivy vnějších sil působících na naše tělo. Například, ne každé kloubní trauma vede k fraktuře nebo dislokaci. Z lékařského hlediska jsou pacienti často považováni za naprosto zdravé, i když jejich zdravotní stav či kondice není stejná, jako byla před vznikem traumatu. Totéž obecně platí i pro neurální manipulaci a nervy. Traumatické nervové léze obvykle nejsou rozeznatelné či dobře definované v klinickém obrazu. Místo toho bývá nalezeno široké spektrum poruch (symptomů). Vzhledem k nejednoznačnosti či nedostatku evidence (skrze běžné vyšetřovací metody a zobrazovací postupy) jsou příznaky často přehlíženy.

Často se funkční nervové léze vyvinou po neurotropních onemocněních (jako je herpes zoster), nebo v důsledku vadného držení těla. Mnohem častěji jsou produkovány působením mechanických sil a energií: tření, tlak (komprese) nebo tahové síly (streč). Aby byla vyvolána léze, nemusí bát trauma závažné. Často se jedná o opakující se mikrotraumata. Například nefyziologický pohyb, neškodný výron, vadné držení těla nebo svalové kontrakce. Patologické procesy mohou probíhat intra a extraneurálně.

Intraneurální trauma postihuje odlišné nervové struktury:
• demyelinizace, neurinom, hypoxie některých vláken (ve vodivých nervových tkáních)
• epineurální zjizvení, perifascikulární edém, fibróza, podráždění arachnoidálního prostoru nebo tvrdé pleny mozkové (v nervové pojivové tkáni)

Tyto patologické kategorie jsou zřídkakdy nalezeny samostatně. V praxi je obvykle nacházíme v kombinacích. Extraneurální poruchy jsou způsobeny hlavně zúžením páteřního kanálu. Trauma může mít také dopad na "nervový uzlík" nebo funkční křižovatku nervové tkáně. Například může mít za následek nervový či epidurální hematom, epineurální tkáňovou fixaci, durální adhezi v páteřním kanálu atd..

Poruchy intra a extraneurálno funkčního původu se často vyskytují v tandemu. Podle našeho názoru jsou úzce spojeny s nervovou fixační dysfunkcí a/nebo jsou dokonce její příčinou. Naším cílem je léčit tento druh fixace díky manuální technice, nebo alespoň minimalizovat její negativní následky.

Jak vám může nervová manipulace pomoci?
Ošetření periferního nervu může ovlivnit tzv. facilitované oblasti či segmenty, a tím podpořit obecný nebo systémový účinek. Manuální ošetření jsou v zásadě účinná v důsledku mechanických vlivů, které způsobují nervový podnět přenášený na lokální či centrální úrovni. Manuální neurální manipulace mění intra a extraneurální tlak, zlepšuje sympatikotonní funkci krevních cév vzhledem k autoinervaci sympatikotonních ganglií a sympatikotonní inervaci peri - neurálních pojivových tkání, které jsou pozitivně ovlivňovány léčbou fixací v nervových obalech.

Jak se neurální manipulace provádí?
Léčba nervů se děje skrze precizní aplikovaní tlaku. Napětí perineuria a všech dalších nervových pojivových tkání se přenáší dolů ke kořenovým obalům, takže tento distální kontakt má mechanický i reflexogenní centrální účinek.

ZPĚT

Vyhledávání terapeutů


 
Město
 
Pohlaví

Nejbližší kurz

Viscerální manipulace 3 - Pánev v PRAZE

Od 14. 11. 2024
Do 17. 11. 2024

Aktuální kurzy

Aktuální kurzy

NENAPLÁNOVÁNO
WEBINÁŘ Viscerální a neurální manipulace
NENAPLÁNOVÁNO
Studijní skupina (SG) Barral institutu
NENAPLÁNOVÁNO
Viscerální manipulace 1 - Břicho v PRAZE
Viscerální manipulace 1 - Břicho, BRATISLAVAViscerální manipulace 2 - Břicho v PRAZE
NENAPLÁNOVÁNO
Viscerální manipulace 2 - Břicho, BRATISLAVA
Viscerální manipulace 3 - Pánev v PRAZEViscerální manipulace 4 - Hrudník v PRAZE Advanced VM4 - KRK a HRUDNÍK v PRAZE
NENAPLÁNOVÁNO
Viscerální manipulace 5 a 6 v Praze
Listening 1 - Diagnostický kurz v PRAZE
NENAPLÁNOVÁNO
Viscerální manipulace pro děti 1 v Praze
Neurální manipulace 1 v PRAZENeurální manipulace 2 v PRAZENeurální manipulace 3 v PRAZENeurální manipulace 4 v PRAZE
NENAPLÁNOVÁNO
Viscerovaskulární kurz 1 v PRAZE
NENAPLÁNOVÁNO
Viscerovaskulární kurz 2 v PRAZE
NENAPLÁNOVÁNO
Manuálně - artikulační kurz 1 v Praze
NENAPLÁNOVÁNO
Manuálně - artikulační kurz 2 v Praze
Manuálně - artikulační kurz 3 v Praze

Mgr. Helena Toušková

Kudrnova 95/22 Tel.: +420 604 761 454
150 00 Praha 5 - Motol E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

IČ: 70097330 - Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 20. sprna 2001

Web vytvořil Lukáš Rolínek NETOVKY.info